inloggen/aanmelden

naar Competence Factory

Geschreven door René Steuer, oprichter Competence Factory & Space to Create

“De robots pikken je baan in.” Je hebt de kop vast voorbij zien komen. En ja, AI neemt werk over. Vooral repeterende en voorspelbare deel. Maar laten we eerlijk zijn, dat was meestal toch niet het leukste deel van je dag. De vraag is niet of je werk verandert. De vraag is wat jij daar tegenover zet.

In deze serie over futureproof skills neem ik telkens een vaardigheid onder de loep. Vandaag de vaardigheid waar ik persoonlijk het meeste in geloof, omdat het de skill is die alle andere skills aan elkaar lijmt: ondernemend werken.

Punt 1. Je bent al ondernemer, al honderden miljoenen jaren

Hier komt het goede nieuws meteen. Je hoeft ondernemend werken niet van nul te leren. Het zit er namelijk al in. Honderden miljoenen jaren lang was elke dag een onderneming op zich. Geen banen, geen supermarkten, geen verzekeringen. We waren vindingrijk, durfden meer te doen, risico’s afwegen en samenwerken. Dat was echt overleven.

De laatste paar eeuwen hebben we, dankzij technologie, alles georganiseerd. Warme huizen, supermarkten, een verzekering voor iedere tegenslag. Heerlijk. Maar daarmee hebben we een van onze meest essentiële vaardigheden naar de achtergrond gedrukt. Niet kwijtgeraakt, maar verstopt. En wat verstopt is, kun je terugvinden.

“Niet iedereen hoeft ondernemer te worden. Maar de manier van werken van een ondernemer? Die is voor iedereen goud waard.”

Punt 2. Wat doet een ondernemer eigenlijk anders?

Een ondernemer is soms een tikje roekeloos. Naïef zelfs. Neemt beslissingen die achteraf niet altijd even slim blijken. En neemt, daar is het woord, risico. Voor veel mensen klinkt dat als iets om verre van te blijven. Begrijpelijk, want het kan financiële gevolgen hebben. Maar juist buiten die comfortzone valt de meeste winst te halen.

Een paar ondernemende eigenschappen waar je morgen al iets van kunt oppikken:

Nieuwsgierigheid. Wie geïnteresseerd is in hoe dingen werken, technologie, mensen, je eigen lichaam, komt verder. AI is bij uitstek een speeltuin voor de nieuwsgierige.
Durf & risico. Af en toe uit je comfortzone stappen, ook als de afloop niet volledig te overzien is. Liever een veelbelovend plan met een open einde dan een middelmatig plan met gegarandeerde middelmaat.
Initiatief. Ongevraagd met ideeën komen. Niet wachten tot iemand het je vraagt.
Commercieel, klantgericht denken. Niet starend naar het proces, maar verplaatsend in wie er aan de andere kant zit.
Oplossingsgerichtheid. Denken in mogelijkheden in plaats van in beren op de weg.

Herken je dit?

Je zit in een restaurant, kijkt zoekend rond, en de medewerker die langsloopt zegt: “Sorry, dit is niet mijn deel.” Dat is geen onwil — dat is iemand die vastzit in het próces in plaats van bij de klant. De paarse krokodil, weet je nog? Ondernemend werken is precies dat ene zinnetje wél durven zeggen: “Ik haal even een collega, dan word je zo geholpen.”

Punt 3. AI maakt ondernemen juist makkelijker

En dan dit. AI is niet alleen het ding dat werk overneemt, het is ook het ding dat ondernemen bereikbaarder maakt dan ooit. Een eigen idee testen, content maken, een dienst opzetten. Het kan sneller en met veel lagere kosten dan vijf jaar geleden. Misschien word je geen ondernemer, maar de drempel ernaartoe is nog nooit zo laag geweest. En zelfs als je gewoon in loondienst blijft, levert ondernemend gedrag je meer autonomie, een betere beloning en simpelweg meer werkplezier op.

 

Punt 4. Begin niet met een training. Begin met zelfkennis.

Hier is mijn belangrijkste advies en het is bewust contra-intuïtief voor een opleider. Stort je niet meteen op een cursus. Begin met de spiegel. Waar ben ik bovengemiddeld goed in? Waar liggen mijn aandachtspunten? En minstens zo belangrijk, wat is voor mij relatief makkelijk te ontwikkelen?

Bij Competence Factory gebruiken we daarvoor de Talenten Motivatie Analyse. Dit is een test die je langs 19 drijfveren legt en uitspraken doet over 51 competenties. Je krijgt een rapport van twintig pagina’s over jezelf terug. Het leert je niet alleen jezelf beter kennen, maar ook hoe diezelfde dimensies bij een ander spelen, iets wat onmisbaar is in samenwerken en relaties. Hij is niet moeilijk om te maken en je hebt er je hele carrière wat aan.

“Zonder kaart van jezelf is elke training een gok. Mét die kaart wordt het een gerichte zet.”

Punt 5. Maak je Personal Business Plan

Een ondernemer zonder plan komt nergens. Jij, als ondernemende professional, dus ook niet. Daarom roep ik je op om je eigen Personal Business Plan te maken. Zo pak je het aan:

Doe je dit, dan verandert AI van bedreiging in collega. De saaie klussen verdwijnen, jouw creatieve en ondernemende kant krijgt de ruimte en je houdt tijd over voor het werk met echte waarde. Leuker toch? Want dat is waar het uiteindelijk om draait. Ondernemend werken is geen trucje om harder te werken. Het is de manier om autonomie terug te pakken, kwalitatieve tijd op te eisen en (gewoon eerlijk gezegd) gelukkiger te worden in je werk. Dat is geen vangnet dat je opvangt als je valt. Het is een trampoline.

Klaar om je eigen koers uit te stippelen?

Begin bij zelfkennis. Wij bieden diverse tests en een gesprek met onze opleidingsadviseurs, zodat jij onderbouwd je futureproof plan kunt maken.

 

Future Proof Skills — een serie van René Steuer · Competence Factory
“Gericht op de mens, dat werkt zoveel beter.”

Opgeslagen
Opgeslagen in favorieten